jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Wciągarki linowe

Wciągarki linowe, czyli urządzenia do przemieszczania ciężarów możemy podzielić na wciągarki linowe ręczne i elektryczne.

Poniżej zajmiemy się omówieniem wyróżników tych dwóch grup wciągarek, przedstawimy też podstawowe zastosowania wciągarek linowych.

Wciągarki linowe ręczne są obsługiwane przez operatora, siłą ludzkich mięśni (oczywiście dzięki specjalnemu mechanizmowi – np. przekładni ślimakowej ten wysiłek jest zminimalizowany), ale dlatego ręczne wciągarki linowe mają z reguły mniejszy udźwig. Obudowa wciągarki linowej i bęben, na który nawijana jest lina są stalowe. Zaletą wciągarek linowych ręcznych są ich stosunkowo niewielkie gabaryty oraz możliwość zamocowania na ścianie. Korba, za pomocą której, można zwijać linę na wciągarce linowej ma możliwość zablokowania, aby zabezpieczyć ładunek na żądanej wysokości. Ręczne wciągarki linowe oferują często dwie prędkości wciągania liny, co uzyskujemy odpowiednio przestawiając mechanizm. Wciągarki linowe są oczywiście zabezpieczone przed korozją. Z reguły wciągarki linowe ręczne mogą pracować w temperaturach od -20 do +40 stopni Celsjusza.

Elektryczne wciągarki linowe mają napęd elektryczny, co znacznie upraszcza prace operatora. Wciągarki linowe tego typu mogą być zasilane przez sieć elektryczną, ale wciągarki linowe mogą być też wyposażone w akumulator. Dla zwiększenia bezpieczeństwa operatora wciągarki linowe z napędem elektrycznym często mają wykonanie przeciwwybuchowe. Udźwig elektrycznych wciągarek linowych może dochodzić nawet do 10 ton, długość liny wciągarki linowej może przekraczać 100 metrów. Wciągarki linowe elektryczne najczęściej są przeznaczone do pracy w pomieszczeniach.

Cięgno wciągarki linowej to z reguły stalowa lina o zwiększonej wytrzymałości. Najczęstsze zastosowania wciągarek linowych oprócz budownictwa i prac remontowych to także np. przemysł motoryzacyjny. We wciągarkę linową zaopatrzone są na przykład samochody pomocy drogowej. Ale wciągarki linowe przydadzą się także w obiektach sportowych, do naciągania siatki na boisku do siatkówki, albo na korcie tenisowym. Wciągarki linowe mają także zastosowanie w przemyśle ciężkim i maszynowym, na statkach, w ubojniach zwierząt i w rzeźniach.