jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Szafki BHP

Każdy zakład przemysłowy to miejsce pracy dziesiątek, setek, a czasem nawet tysięcy ludzi.

Każdy z tych pracowników narażony jest na zagrożenia wynikające z prowadzonych przez niego czynności. Niektóre są bardziej, niektóre mniej niebezpieczne. Przepisy mówiące o bezpieczeństwie pracy, sytuacjach dotyczących zagrożeń i zapobiegania im nazywane są ogólnie przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy – w skrócie BHP.

Nieodłącznym elementem zakładów gdzie prowadzone są prace fizyczne i specjalistyczne w przemyśle, np. zakładach hutniczych, elektrowniach, zakładach przetwórstwa surowców, itp. są tzw. szafki BHP. Są to metalowe szafy przeznaczone do przechowywania przede wszytki odzieży ochronnej i elementów wyposażenia pracownika. Można znaleźć tutaj takie przedmioty, jak na przykład gogle ochronne, rękawice, fartuchy, obuwie zamienne (także często o właściwościach ochronnych w przypadku pracy w miejscach szczególnie narażających zdrowie pracownika). Zatrudnieni w zakładzie pracy mają możliwość zostawienia w imiennych szafkach swoich rzeczy prywatnych, odzieży wierzchniej i często także tej normalnej, którą zamieniają na specjalnie przygotowaną odzież do pracy.

Wymiary szafek bywają różne. Firmy produkujące tego typu elementy wyposażenia starają się zwykle wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorstw i proponują w swoim asortymencie różne modele szafek, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Przeciętnie jednak typowa szafka BHP ma od 1,5 do 2,5 metrów wysokości i ok. 40 – 60 cm szerokości. Czasem są wyposażone w nóżki lub nawet w kółka ułatwiające ich przemieszczanie. Drzwi mogą być pojedyncze lub podwójne. Materiał, z którego produkuje się szafki to zwykle stal o odpowiednich parametrach. Szafki takie są stabilnymi konstrukcjami, bardzo często wyposażonymi w odpowiednie zabezpieczenia, z których najprostszym może być zamek na klucz, a bardziej wyrafinowanym czytnik chipów.

W środku szafki umieszcza się zwykle kilka przegród na rzeczy. Nieodłącznym elementem są wieszaki, rurki lub haczyki umożliwiające zawieszenie dłuższym przedmiotów (płaszczów, kurtek , fartuchów, itp.) . Utrzymanie czystości w szafce BHP należy zwykle do pracownika, który przechowuje swoje rzeczy w jej wnętrzu. Jest to ważny element ich eksploatacji, gdyż bezpieczeństwo i higiena pracy w dużej mierze zależą od zachowania czystości i uniemożliwienia pojawieniu się zabrudzeń, zarazków i innych tego typu nieczystości stanowiących potencjalne zagrożenie.