jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Sprężarki tłokowe

Sprężarka tłokowa, czyli kompresor służy do sprężania gazu (w tym także powietrza), co oznacza ni mniej ni więcej jak tylko podniesienie ciśnienia tych lotnych substancji.

W przypadku sprężarek tłokowych za proces ten jak wskazuje sama nazwa tego urządzenia odpowiada umieszczony w cylindrze sprężarki tłokowej poruszający się w górę i w dół tłok. Jak widzimy więc, konstrukcja sprężarek tłokowych jest niezwykle prosta, co wcale nie sprawia, że nie są one wydajne i funkcjonalne.

Część sprężarek tłokowych charakteryzuje się tym, że są one bezpośrednio sprzężone (a właściwie pompa sprężarki tłokowej) z silnikiem elektrycznym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu sprężarka tłokowa może zachować kompaktowe rozmiary, poza tym wyeliminowane są w ten sposób straty energii. Z kolei w przypadku innych sprężarek tłokowych pompa sprężarki tłokowej połączona jest z jej silnikiem za pomocą paska klinowego. Zaletą takiej konstrukcji jest znaczne przedłużenie czasu użytkowania pompy sprężarki tłokowej. Ponadto taka sprężarka tłokowa jest też wydajniejsza i pracuje ciszej.

Jeżeli chodzi o pompy do sprężarek tłokowych to mogą mieć one cylindry na przykład z żeliwa, co zapewnia wysoka trwałość komponentów. Pompy sprężarek tłokowych mogą mieć pojedynczy (pompa sprężarki tłokowej jednostopniowa) lub podwójny (pompa sprężarki tłokowej dwustopniowa) stopień sprężania, przy czym moc silnika pozostaje taka sama, a zatem sprężarka tłokowa z pompą dwustopniową jest efektywniejsza. Z kolei dobrze jest, jeżeli tłoki sprężarek tłokowych są uszczelnione, ponieważ w ten sposób ich wydajność jest odpowiednio duża.

Na koniec warto się zastanowić, gdzie najczęściej stosowane są sprężarki tłokowe. Otóż sprężarki tłokowe wykorzystuje się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie jest konieczne użycie sprężonego powietrza – zarówno na skalę małego zakładu (np. warsztatu samochodowego oferującego wymianę opon, gdzie potrzebna będzie mała sprężarka tłokowa), jak i w wielkich fabrykach, które będą potrzebowały nie jednej, a całego zestawu sprężarek tłokowych. Ze względu na te zastosowania możemy wyróżnić zatem sprężarki tłokowe przenośne (idealne właśnie do mały warsztatów, czy zakładów rzemieślniczych) oraz duże i wysokowydajne sprężarki tłokowe przemysłowe. Wielu producentów oraz dystrybutorów sprężarek tłokowych ma w swojej ofercie obydwa te rodzaje.