jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Siłowniki hydrauliczne

Inną nazwą siłowników hydraulicznych jest cylinder hydrauliczny, terminy te są równoznaczne i używane zamiennie.

Siłowniki hydrauliczne to silniki hydrostatyczne, w których tłoczysko wykonuje ruch posuwisty, dzięki wtłaczanej do środka siłownika hydrostatycznego cieczy. Siłowniki hydrauliczne wyposażone są w tłoki, nurniki lub membrany, stanowiące element roboczy cylindra. Te części składowe siłownika hydraulicznego znajdują się w korpusie cylindrycznym. Dodatkowe elementy, z jakich składają się siłowniki hydrauliczne, to pierścień ślizgowy, kołnierz siłownika hydraulicznego czy łożysko przegubowe.

Długość skoku siłowników hydraulicznych może wynosić nawet do pięciu metrów. Wielkość tę dla siłowników hydraulicznych zwykle producent ustala z klientem. Ciśnienie pracy siłowników hydraulicznych to około 200 bar, chociaż podobnie jak przy długości skoku zamawiający może to odpowiednio ustalić z wytwórcą. Średnice siłowników hydraulicznych zaczynają się od 4 cm, a kończą na 28 cm. Jeżeli zasięg suwu roboczego siłownika hydraulicznego ma być większy, należy zastosować siłowniki hydrauliczne teleskopowe.

Siłowniki hydrauliczne możemy podzielić między innymi na siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania, gdzie suw roboczy wykonywany jest w jednym kierunku i dwustronnego działania (suw roboczy w obydwu kierunkach). W przypadku siłowników hydraulicznych jednostronnego działania konieczne jest wymuszone usunięcie płynu z komory roboczej oraz uruchomienie na przykład sprężyny, która powoduje powrót tłoka siłownika hydraulicznego na pozycję wyjściową. Wśród siłowników hydraulicznych istnieją też takie, które mają tłoczysko jednostronne oraz siłowniki hydrauliczne z tłoczyskiem dwustronnym.

Tłoczyska siłowników hydraulicznych często są dodatkowo zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników środowiskowych. Te elementy siłownika hydraulicznego mają powłokę chromową albo chromowo-niklową. Siłowniki hydrauliczne wykorzystywane są w różnego typu maszynach i urządzeniach, szczególnie w przemyśle stoczniowym, w hutnictwie, transporcie, jako element linii technologicznych oraz na przykład w prasach hydraulicznych.