jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Silniki krokowe

Silnik krokowy to inaczej silnik skokowy.

Silniki krokowe są silnikami elektrycznymi, których zasada działania jest następująca: wirnik silnika krokowego za każdym razem obraca się o ściśle określoną liczbę stopni, co powoduje że silnik krokowy wykonuje pojedynczy skok. Kąt obrotu silnika krokowego może wynosić od kilku do kilkudziesięciu stopni, co wcale nie oznacza, że silniki krokowe nie mogą pracować z prędkością nawet kilku tysięcy obrotów na minutę.

Do zalet silników krokowych należy przede wszystkim ich duża precyzja działania. Poza tym silnikami krokowymi łatwo sterować – system regulowania prędkości silników krokowych jest bardzo prosty. Silnik krokowy jest urządzeniem niezawodnym, rzadko miewającym awarie. Bardzo istotnym plusem silników krokowych jest fakt, iż możliwa jest w nim zmiana kierunku działania. Ponadto silnik krokowy ma taką samą moc zarówno przy wysokich jak i przy niskich obrotach. Silniki krokowe nie potrzebują także informacji zwrotnej o pozycji wirnika, aby działać prawidłowo.

Wyróżniamy trzy podstawowe typy silników krokowych. Są to silniki krokowe hybrydowe, silniki krokowe z magnesem trwałym (lub stałym) oraz silniki krokowe o zmiennej reluktancji. Ten podział silników krokowych dotyczy ich budowy. Silniki krokowe hybrydowe to niejako kombinacja silników krokowych z magnesem trwałym oraz silników krokowych o zmiennej reluktancji. Jeżeli chodzi o silniki krokowe z magnesem trwałym to ruch tego rodzaju silnika krokowego wywołuje zmiana kierunku strumienia magnetycznego. Takie silniki krokowe nie są kosztowne i mają niską rozdzielczość. W przypadku silników krokowych o zmiennej reluktancji ruch silnika krokowego spowodowany jest faktem, że zasilane bieguny stojana przyciągają do siebie zęby wirnika (rotora). Silniki krokowe wyposażone w to rozwiązanie są niezwykle popularne. Na rynku dostępne są także silniki krokowe bipolarne i unipolarne, które różni liczba wprowadzeń (4, 5 lub 6).

Silniki krokowe stanowią element systemów automatyki przemysłowej. Można znaleźć silniki krokowe na przykład w urządzeniach regulacyjnych takich jak zawory automatyczne. Ponadto silniki krokowe wykorzystywane są także w robotyce (ruch ramion robotów montażowych). Bez silników krokowych nie mogłyby się obejść wszelkiego typu urządzenia pomiarowe a zwłaszcza zegary (ruch wskazówek). Przy sterowaniu poruszaniem się głowicy drukującej w ploterach oraz drukarkach również stosuje się silnik krokowy. Wymienione powyżej zastosowania silników krokowych oczywiście nie wyczerpują tematu.