jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Ptaki polskie

Wraz z nadejściem zimy należy pamiętać o tym, że wiele ptaków polskich nie odlatuje w cieplejsze regiony.

Dlatego też tak ważne jest, aby dokarmiać ptaki polskie, zwłaszcza jeżeli aura obfituje w bogate opady śniegu, aby mogły one bez szwanku u nas przezimować. Jednak jeśli zdecydujemy się dokarmiać ptaki polskie, trzeba to robić konsekwentnie przez cały sezon, ponieważ ptaki będą wracać na nasz balkon lub do naszego ogrodu po pożywienie, często zbyt wycieńczone, by lecieć gdzieś dalej.

Wśród ptaków polskich, które pozostają na zimę w naszym kraju znajdują się między innymi niezwykle popularne gołębie, wróble, mazurki i różne gatunki sikorek. Te ptaki polskie można spotkać wszędzie, także w dużych miastach. Dokarmiający zimujące ptaki polskie muszą pamiętać o tym, że chleb oraz inne rodzaje pieczywa mogą być dla nich trujące. Dużo lepiej jest dokarmiać ptaki polskie pokarmem zbliżonym do ich naturalnych preferencji, wybierając na przykład łuskany słonecznik, dla sikorek koniecznie zwykłą słoninę, a nie solony boczek, pełen toksycznych dla ptaków substancji konserwujących.

Ornitolodzy przypominają jednak, że ptaki polskie zimujące u nas to nie tylko te popularne gatunki, ale także ptaki roślinożerne, których naturalnym środowiskiem są raczej pola i łąki i które nie zapuszczają się raczej na tereny miejskie. Dlatego wszyscy miłośnicy ptaków polskich, którzy przy okazji mieszkają pod miastem i mają tam swój ogródek powinni wspomóc też i te dziksze gatunki ptaków polskich sadząc na swoich terenach drzewa i krzewy, których owocami żywią się te ptaki. Najbardziej przez ptaki polskie z rodziny łuszczaków i grubodziobów lubiane rośliny to na przykład jarzębina, tarnina, dzika róża, bez czarny, jesion, głóg i berberys. Ważne jest też, aby na tych krzewach i drzewkach pozostawić owoce, ponieważ to one właśnie obok nasion traw i innej roślinności łąkowej jak łopian czy oset, stanowią główne pożywienie ptaków polskich.

Dokarmianie nieodlatujących ptaków polskich należy rozpocząć wtedy, kiedy przychodzą pierwsze przymrozki, a ilość dostępnego pożywienia gwałtownie się zmniejsza. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu podłogi karmnika, aby naszym ptasim podopiecznym pomóc a nie zaszkodzić. Jeżeli tego nie zrobimy możemy doprowadzić do wzrostu zachorowań na salmonellozę wśród ptaków polskich, które zarażają się od siebie przez nasz karmnik. Zafascynowani ptakami polskimi ornitolodzy amatorzy powinni także pamiętać o tym, aby karmniki zamontowane były odpowiednio wysoko i z dala od potencjalnego niebezpieczeństwa (drapieżniki – np. koty lub ptaki drapieżne).