jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Paski klinowe

Pas lub pasek klinowy to element przekładni pasowej klinowej.

Paski klinowe mają przekrój trapezu i mają wymiary standardowe, w zależności od konkretnego zastosowania. Warstwy składowe pasków klinowych to warstwa nośna czyli wzmocnienie paska zrobione ze stalowych lub poliamidowych linek, warstwa podatna – gumowa lub kauczukowa oraz warstwa tkaninowo-gumowa. Dzięki swojej konstrukcji paski klinowe nie są rozciągliwe i są bardzo wytrzymałe.

Najbardziej powszechnym zastosowaniem paska klinowego jest napęd prądnicy w branży motoryzacyjnej – w samochodach osobowych, ciężarowych oraz w autobusach i autokarach. Paski klinowe do samochodów produkuje na przykład znany producent opon, firma Goodyear. Tego typu paski klinowe mają często profil AVX 10 lub 13, ale może to być także profil XPZ lub XPA. Podstawowe cechy jakimi powinien się wykazać pasek klinowy wysokiej jakości to na przykład cicha praca, łagodny przebieg procesu rozruchu silnika oraz jego zatrzymania, a także eliminacja drgań w systemie i wygodna, szybka instalacja paska klinowego.

Paski klinowe do maszyn i urządzeń muszą cechować się przede wszystkim dużą odpornością na działanie olejów i smarów, a także tłuszczy mineralnych. Ważne jest także, aby wymiary paska klinowego odpowiadały gabarytom koła pasowego. Do zastosowania w maszynach nadają się na przykład paski klinowe wąskoprofilowe o przekroju SPA. Taki pasek klinowy może pracować z prędkością obwodową do 40 m/s. Zaletą akurat tego rodzaju paska klinowego jest fakt, iż przenosi on większą moc niż pasek klinowy o normalnym profilu i o tej samej szerokości co pasek wąskoprofilowy. Jednak do ciężkich napędów zwłaszcza dużych maszyn lepiej nadają się paski klinowe o profilu klasycznym.

Podając wymiary pasków klinowych, powinniśmy znać następujące wartości: długość skuteczna paska klinowego, jego długość zewnętrzna i wewnętrzna, a dla pasów klinowych zespolonych długość efektywna. Możemy wyróżnić następujące rodzaje pasków klinowych: paski klinowe uzębione, płaskie, zwykłe i paski klinowe wąskoprofilowe. Paski klinowe zębate mogą to być poliuretanowe pasy napędowe zamknięte (o wyglądzie okręgu) lub otwarte (można z nich wykonać pasek o dowolnej długości). Ten rodzaj pasków napędowych jest stosowany w napędach zwykłych jak i statycznych.