jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Panele ścienne

Panele ścienne to nie tylko atrakcyjny materiał wykończeniowy, służący do dekoracji wnętrz, ale panel ścienny to także element izolacyjny, chroniący przed hałasem i chłodem.

Ostatnimi czasy panele ścienne zyskują ogromną popularność ze względu na ładny wygląd i łatwość montażu. Oprócz zastosowań domowych panele ścienne wykorzystuje się też szeroko w zastosowaniach przemysłowych – w obiektach handlowych, specjalistycznych magazynach, hotelach, restauracjach, a nawet w szpitalach (łatwość konserwacji i czyszczenia). Panele ścienne można wykonywać z wielu różnych materiałów, nawet z blachy, poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze rodzaje paneli ściennych.

Panele ścienne o wyglądzie drewna (materiał nośny płyty wiórowe MDF lub LDF) bywają często nazywane nowoczesną boazerią, jednak ze starego typu boazerią z cienkich listewek mają doprawdy niewiele wspólnego. Warstwę dekoracyjną panelu ściennego tego typu stanowi folia panelowa ze wzorem i kolorem zbliżonym do naturalnego wyglądu drewna, ale oczywiście panel ścienny tego typu jest znacznie prostszy w czyszczeniu niż klasyczna drewniana boazeria. Szeroką ofertę paneli ściennych drewnopodobnych oferuje na przykład firma Krono Original.

Panele ścienne mogą być także wykonane z tworzywa sztucznego, najczęściej jest to PVC (np. w ofercie firmy Westpan). Plastikowe panele ścienne można stosować na zewnątrz budynków do wykończenia elewacji (siding), ale oczywiście można tymi panelami ściennymi wyłożyć także wnętrze domu – świetnie nadadzą się nie tylko na ściany ale także sufity w części mieszkalnej i na poddaszu. Panele ścienne z PVC wytłaczane są z granulatów wysokiej jakości, aby zapewnić ich piękny wygląd. Dużą zaletą paneli ściennych tego typu jest niezwykle szeroka gama kolorów oraz łatwość utrzymania ich w czystości (powierzchnia jest gładka, więc nie ma możliwości, aby w nierównościach gromadził się kurz i brud). Panele ścienne z tworzywa sztucznego są także bardzo odporne na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć i wysoka bądź niska temperatura. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest też przystępna cena.

Ostatnim typem paneli ściennych, jakie omówimy w niniejszym artykule, są panele ścienne z korka. Korek podobnie jak panele ścienne z drewna także ma wysokie właściwości izolacyjne. Korkowe panele ścienne utrzymują pomieszczenia w cieple i ograniczają ich akustykę. Za pomocą paneli ściennych z korka można ustabilizować mikroklimat mieszkania lub domu. Dzięki panelom ściennym z korka wnętrze nabierze rodzinnego charakteru. Poza tym korkowe panele ścienne mają absolutnie niepowtarzalny wygląd i fakturę, można je także malować farbami akrylowymi. Boazeria z korka w postaci paneli ściennych oferowana jest między innymi przez dobrze znaną firmę Dom Korkowy.