jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Opaski zaciskowe

Opaski zaciskowe służą do mocowania i zabezpieczania wszelkiego typu przewodów.

Mogą to być opaski zaciskowe do węży lub rur, czyli przewodów z wodą albo inną cieczą. Ale opasek zaciskowych używa się też do łączenia w wiązki przewodów elektrycznych, wszelkiego typu kabli oraz innych elementów, które tego wymagają. W zależności od przeznaczenia opaski zaciskowe wykonane są z różnych materiałów.

Mocniejsze opaski zaciskowe metalowe służą jako element instalacyjny cięższych węży i rur. Wśród opasek zaciskowych z metalu najpopularniejsze są opaski zaciskowe ocynkowane. Przeznaczeniem tego rodzaju opasek zaciskowych jest zaciśnięcie standardowego węża w środowisku nie narażonym na korozję. Jeżeli w danych warunkach montażowych istnieje ryzyko korozji należy zastosować opaski zaciskowe wykonane ze stali nierdzewnej (stalowa taśma i zamek, natomiast śruba może być ocynkowana albo także stalowa, jeżeli wymaga tego wysokokorozyjne środowisko pracy opaski zaciskowej).

Bardzo szeroko stosowane są także opaski zaciskowe z tworzywa sztucznego – głównie do przewodów i kabli elektrycznych. Dzięki plastikowym opaskom zaciskowym możliwe jest związanie kabli ze sobą w wiązki, opaski zaciskowe umożliwiają także przymocowanie przewodu lub rury do danego elementu konstrukcyjnego, za pomocą opasek zaciskowych można także przytwierdzić do kabli i wiązek przewodów tabliczki identyfikacyjne oraz osłony kablowe. Opaski zaciskowe z tworzyw sztucznych mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, jeżeli dobierzemy odpowiedni typ opasek zaciskowych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych.

Opaski zaciskowe różnią się wielkością i kształtem (formą wykonania). Wśród metalowych opasek zaciskowych wyróżniamy na przykład opaski zaciskowe mini, specjalnie przystosowane do przewodów o małej średnicy. Ponadto opaski zaciskowe z metalu mogą być dodatkowo perforowane, co zwiększa ich odporność. W przypadku połączeń, na których obciążenia będą znaczne, zaleca się zastosowanie metalowej szczękowej opaski zaciskowej ocynkowanej, gdy nie ma ryzyka korozji i nierdzewnej stalowej, gdy połączenie to ma charakter krytyczny. Ciekawym rodzajem opasek zaciskowych są opaski sprężyste, które same się zaciskają. Podstawowe kształty opasek zaciskowych z tworzyw sztucznych to opaski gładkie, ząbkowane lub koralikowe. Opaski zaciskowe tego typu mogą też być otwieralne lub posiadać podwójny zamek. Wśród plastikowym opasek zaciskowych są też opaski samozamykające.