jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Frezarki do drewna

Frezarki to drewna – jak wyglądają? Jak działają?

Przykładowa frezarka do drewna – urządzenie Perles OF 9E – ma możliwość ustawienia liczby obrotów za pomocą przełącznika (o ile jest to oczywiście wersja elektroniczna), dzięki możliwości ustawienia małej liczby obrotów pozwala na obróbkę elementów wrażliwych na temperaturę, posiada system „constant-elektronic” w celu zapewnienia stałej prędkości obrotowej, niezależnie od obciążenia, posiada specjalną ochronę silnika przed nagłymi i długotrwałymi przeciążeniami, a także przeciwpyłowy przycisk włączający. W ogóle przycisk włączający jest bardzo nowoczesny i pozwala włączanie i wyłączanie takiej frezarki do drewna bez puszczania uchwytu, a ponadto jest łatwo dostępny – wystarczy trzymać dłoń na rączce urządzenia. W trakcie puszczania rączki uchwytu, przeciwpyłowy przycisk włączający powoduje samoczynne wyłączenie się frezarki, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy. Z kolei urządzenie odpylające pozwala na dodatkowe podłączenie odsysacza, który odprowadza ścinki z miejsca obróbki.

Frezarki do drewna posiadają też często system regulacji głębokości frezowania – w przypadku naszej przykładowej frezarki system regulacji głębokości frezowania ma dokładność do 0,1 mm – oraz kilka możliwości wstępnej regulacji głębokości obróbki. Ergonomiczne uchwyty frezarek do drewna są pokryte specjalną wykładziną, która gwarantuje pewne i wygodne trzymanie narzędzia, a prowadnice są zabezpieczone przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Dodatkowo, sztywna prowadnica boczna bywa wykonana ze stopu aluminiowego, dzięki czemu umożliwia precyzyjne ustawienie urządzenia, pracę z nim, a także daje możliwość tak zwanego frezowania powielającego. Sztywna płyta główna posiada gładką obudowę, wykonaną również ze stopu aluminium, co chroni powierzchnię elementu, który jest obrabiany. I ostatni, lecz nie najmniej ważny – frez – wymienny, hartowany i odpowiednio naostrzony, zapewnia precyzyjną pracę frezarki.

Frezarki do drewna to zazwyczaj profesjonalny i wysokiej klasy sprzęt, którego przeznaczeniem jest użytek w rzemiośle i przemyśle. W ich wyposażeniu znajdują się: klucz płaski, komplet prowadnic, szablon prowadnicy, cyrkiel, uchwyt z tuleją zaciskową i końcówka do odciągu płynów. Jeśli natomiast chodzi o dane techniczne, to w przypadku naszej przykładowej frezarki do drewna przedstawiają się one następująco: moc nominalna - 1300 W, prędkość bez obciążenia - od 6000 do 27000 na min, skok zespołu frezującego - od 0 do 50 mm, średnica tulei zaciskowej - 8 mm, maksymalna średnica frezu - 40 mm, a waga – 2,9 kg.

Inne popularne obrabiarki do drewna to: piły taśmowe, szlifierki, piły tarczowe, tokarki, wiertarki, noże tokarskie, pilarki tarczowe.