jeszcze nie posiadasz konta? zarejestruj się   zaloguj

Frezarka górnowrzecionowa

Frezarka górnowrzecionowa, tak jak każda inna frezarka, jest elektronarzędziem niezwykle wszechstronnym.

Frezuje otwory podłużne i rowki, i krawędzie, i koła, frezuje z użyciem szablonów, frezuje też z ręki, na przykład elementy dekoracyjne, litery i wzory.

Zestaw, złożony z frezarki i stołu, jest wyśmienitym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy do pracy potrzebują uniwersalnego elektronarzędzia. Taką frezarkę ze stołem można wykorzystać między innymi do frezowania krawędziowego, profilowego i wpustowego, a także do głębokiego kopiowania i rowkowania.

Przykładowa frezarka górnowrzecionowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, bardzo odpornego na uderzenia. Posiada silnik o mocy 1200 W, z płynną regulacją obrotów w zakresie 9000 – 30000 obrotów na minutę, co pozwala na dostosowanie prędkości skrawania do średnicy frezu, a także, co oczywiste, do rodzaju obrabianego materiału. Prowadnica równoległa gwarantuje stabilność prowadzenia frezarki, natomiast ogranicznik mikrometryczny umożliwia precyzyjne ustalenie głębokości frezowania. Z kolei ogranicznik rewolwerowy przydaje się, kiedy trzeba wykonać kilka przejazdów podczas frezowania głębokich rowków.

Nierzadko w zestawie dodatkowo można znaleźć komplety frezów kształtowych, liczących zazwyczaj sześć sztuk. Stół, znajdujący się w zestawie wraz z frezarką górnowrzecionową, przydaje się podczas obróbki większych elementów drewnianych, takich jak listwy, kiedy łatwiej jest manewrować nie narzędziem, ale materiałem. Wówczas frezarkę przykręca się do stołu – i tak frezarka górnowrzecionowa cudownie zmienia się we frezarkę dolnowrzecionową. Stół może mieć podstawę 890 mm, oczywiście zawsze stabilną, ma też blat z prowadnicą równoległą oraz kątową. Dodatkiem bywa kruciec z obudową, który w połączeniu z odkurzaczem przemysłowym gwarantuje czystość otoczenia i bezpieczeństwo pracy. Stół bywa dostarczany z płytą bez nawierconych otworów montażowych, dzięki czemu można go zastosować do prawie każdej dostępnej na rynku frezarki górnowrzecionowej.

Inna przykładowa frezarka górnowrzecionowa służyć może do frezowania wgłębnego kół, inkrustacji, znaków, krawędzi ozdobnych, a także do frezowania równoległego do krawędzi. W uchwycie ma blokadę zagłębiania – wystarczy obrócić uchwyt, żeby zablokować bądź odblokować zagłębianie. Jednolitą, szybką regulację głębokości umożliwiają dwa ograniczniki głębokości, a prowadnica krawędziowa i prowadnica kołowa pomagają wykonać doskonałe koła i idealnie proste linie. Dodatkowo zestaw tulei prowadzących pozwala wykonywać litery i wzory w bardzo prosty sposób, mianowicie przy użyciu szablonów.

Cena frezarek górnowrzecionowych waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jednak narzędzie za kilkaset złotych raczej nie będzie dobre i szybko ulegnie zepsuciu. Wszystko zależy od tego, do czego frezarka górnowrzecionowa ma służyć. Jeśli ma to być narzędzie dobre, trwałe i do częstego użytkowania, nie obejdzie się bez większego wydatku. Cóż, jeśli dużo wymagamy, musimy być gotowi dużo zapłacić.